Wszystkie grupy zorganizowane (wycieczki szkolne, firmowe itp.) wg. prawa polskiego muszą posiadać licencjonowanego przewodnika górskiego na poszególne pasma górskie, które przekraczają 1000 m n.p.m. oraz na obszar parkiów narodowych. W Sudetach takimi obszarami są: Karkonosze, Gór Stołowe, Góry Izerskie, Góry Sowie, Masyw śnieżnika, Góry Bialskie oraz Góry Orlickie.
Obsługa przewodnika jest skierowana również do osób, które w terenie górskim stawiają swoje pierwsze kroki, nie czują się zbyt pewnie i chcą aby ich pobyt na szlaku turystycznym był bezpieczny. Tereny górskie posiadają swoją specyfikę, która objawia się np. w nagłych załamaniach pogody, kiedy to niedoświadczony turysta może łatwo stracić orientację i w ten sposób narazić siebie oraz inne osoby na zagrożenie zdrowia a nawet życia. Przewodnik górski zna teren Sudetów bardzo dobrze i dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu potrafi zadbać o bezpieczeństwo grupy, informuje o zagrożeniach mogących wystapić w obszarach o urozmaiconej rzeźbie, a także umie znaleźć wyjście z trudnych sytuacji.
Ponadto przewodnik ułatwia pracę organizatorowi imprezy turystycznej, pomaga odwiedzającym dostrzec piękno Sudetów, umila podróż autokarową czy też spacer po górskich szlakach.
1. Oprowadzanie grup turystycznych po terenie Sudetów (polska i czeska strona)
2. Obsługa grup pieszych i autokarowych
3. Obsługa grup szkolnych
Decyzja Wojewody Dolnośląskiego w sprawie nadania uprawnień przewodnickich
Aktualny identyfikator przewodnika
Legitymacja przewodnika górskiego
Pilotuję grupy turystyczne na terenie całej Polski, Europy oraz do wielu krajów azjatyckich.
Decyzja Marszałka Województwa Dolnośląskiego w sprawie nadania uprawnień pilockich
Aktualny identyfikator pilota wycieczek
Dokumenty prawne
Dokumenty prawne